LAVANTA BALI
LAVANTA BALI

LAVANTA BALI


500 gr 100 TL ---- 700 gr 140 TL

Lavanta balı, lavanta çiçeğinin açtığı haziran ayında lavanta bitkisi yetiştirilen tarlaların kenarlarına konan arı kovanlarında yaşayan arılar tarafından lavanta çiçeği nektarlarından toplanan polen tozlarından ve nektarlarından üretilen doğal ve değerli bir baldır.

Bu bal Ülkemizde Isparta ve Burdur illerindeki köylerde doğal ve ekolojik olarak üretilmektedir.
 
Lavanta balı Avrupa’da güney Fransa ve kuzey İtalya’da üretilebilmektedir.
 
Lavanta balımız bal arıları tarafından lavanta bitkisinin çiçek nektarlarından ve polenlerinden arılar tarafından doğal olarak üretilmektedir. Kendine has bir kokusu ve araması vardır.

Lavanta balı yediğinizde Lavanta kokusunu genzinizde ve lavanta tadını damağınızda hissedersiniz.

Lavanta balı Haziran ayında sadece lavanta çiçeğinin açtığı zaman kısa bir süre içinde bal arıları tarafından üretilir ve lavanta çiçeklenmesi bittiğinde de ürün kovandan alınarak saflığı korunur. Yani diğer çiçek nektarlarının bu balla karışmasına izin verilmez, böylece bu bal tek çiçek balı yani monoflora bal diye adlandırılır.

Bal bilinen en az işlenmiş doğal bir tatlandırıcıdır. Kalorisi azdır.

Bal, tıp bilimine bitkisel doğal takviyeler olarak girer ve tedavi edici yanları Apiterapi başlığı altında isimlendirilir.
Boğaz ağrıları, hazımsızlık, mide ve bağırsak florasının korunması sorunlarında ve bazı cilt problemlerinin giderilmesinde doğal bitkisel destek olarak kullanılabileceği ifade edilmektedir.

Lavanta yağının sağladığı bazı faydaların lavanta balından da elde edilebileceği ifade edilmektedir.
Bilindiği gibi Lavanta Yağı doğal bir antiseptik ve antifungaldır.

Lavanta yağı aynı zamanda stres ve endişelerin azaltılmasında kullanılmaktadır.
Aynı şekilde Lavanta Balının da bu belirtilerin giderilmesinde dogal bir takviye olabileceği ifade edilmektedir.
 
Bununla beraber bu tedavileri görenlerin; lavanta balını doktorlarına danışarak ve onların izin verdiği ölçülerde kullanmaları gerekmektedir.
 
Ayrıca, sigara içenleri özellikle ilgilendiren bu bal, sigaranın karaciğerde oluşturduğu sorunların giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Tabi bir anda olmuyor bu işlem. Karaciğerin kendini yenileme hızına ilave hız katıyor dersek daha doğru bir tabir olacaktır. Yani sigaranın etkilerinden daha hızlı kurtulmak istiyor iseniz şayet, lavanta balı tam size göre. Sigaradan kurtulmak için azaltma yöntemini seçiyor iseniz, lavanta balını rahatlıkla tavsiye ediyoruz. Ekolojik olarak sunulan lavanta balının, karaciğer hastalıkları konusunda da önemli bir yapısı vardır. Hepatit B hastalığı, sindirim sistemi hastalıkları ve daha pek çok hastalığın tedavisinde etkili olan bu bal, sizlere daha leziz ve sağlıklı günler sunan ballar arasında yer almaktadır. Gerek tadı, gerek kokusu, gerek ise leziz görüntüsü ile tüketicileri mest eden bu bal için, oldukça özel çözümler sizleri bekliyor diyebiliriz rahatlıkla.
 
Yaşlılık Lekelerine Çözüm
 
Kalitesi ile ortaya çıkan lavanta balı, yaşlılar için de önemli bir çözüm sunmaktadır. Ciltte yer alan yaşlılık lekelerini önleme konusunda oldukça önemli olan lavanta balı, astım, bronşit, faranjit, öksürük ve benzeri gibi pek çok hastalığın ilaçları arasında yer alır. Genellikle lavanta balı olarak rahatlıkla bulabileceğiniz bu balın kaliteli olmasına ve ekolojik olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Böylece tedavi sürecinde daha hızlı bir yönteme ulaşmış olacaksınız. Tüm güzel ve sağlıklı günler sizlerin olsun efendim. 

* 1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmesi tavsiye edilmez.