POLEN
POLEN

POLEN


Arı poleni geleneksel Doğu tıbbında çok sık rastlanılan, Hipokrat’ın “Tanrıların ölümsüzlük yemeği” olarak isim verdiği bir besindir.

500 gr 100 TL

Polenin Tarihçesi

Polen dünyamız var olduğundan itibaren canlı hayatının devamını sağlayan en gıdalardan biridir. Hepimiz biliyoruz ki polen tozları havada uçuşup bitkilerin döllenmeleri ve çoğalmaları sağlanmaz ise canlı hayatı da büyük bir tehlike altına girmiş olur. Bu nedenle arıların bu tozlaşmayı sağlamak gibi kutsal bir görevleri vardır ve bu kutsal görev onları en değerli canlılardan birisi haline getirmiştir. Tabi ki polen tarihi dünyanın var olduğu güne kadar giderken arı poleninin kullanımı tarihte nasıl bir yere sahiptir ona bakalım.

Polen’in 2500 yıl öncesinde, antik Yunan medeniyetine kadar uzanan bir tarihçesi vardır kayıtlara geçen. Farklı kültürlerde özellikle "gençleşme", "genç kalma" ve "uzun yaşama" için değerli bir besin kaynağı olarak bilinir. Eski Yunanda olimpiyat atletlerine diyetlerine başlamaları için polen yemeleri söylendiği gibi günümüzde de çoğu atlet ve sporcu bu doğal besini düzenli olarak kullanır. Arı poleni aynı zamanda %2 civarında arı sütü ve %2 civarında propolis'te içermektedir. 
Eski Mısır'da, firavunların mezarlarına polen yerleştirildiği ve bunun onların ruhlarını ahret te de beslemesi için bırakıldığı yapılan çalışmalarda anlaşılmıştır. Bu onların gerçek hayatta polene vermiş oldukları değerin manevi hayatlarına yansımasının önemli bir göstergesidir. Tarihte polenin sağlık alanında kullanımı milattan önce 2735 yılına kadar gitmektedir. 

Başta Çinliler olmak üzere hemen tüm medeniyetlerde medikal alanda yoğun olarak kullanılmıştır. "Modern sağlığın/ilacın atası" olarak bilinen Hipokrat, Pliny the Elder ve Pythagoras arı poleninin iyileştirici etkisini vurgulamışlar ve bunu kullanmışlardır. Benzer şekilde polen kullanımı ve özellikle sağlık alanında kullanımı Hint kültüründe, Kuzey ve Güney Amerika da sıkça görülmüştür. Her ne kadar ülkemizde çok bilinmese de, günümüzde de bu ülkelerde yaşayanlar tarafından günlük hayatta tüketilen bir besindir.

Geçmişten günümüze gelen konulardan birisi polen alerjisi dir. Hemen tüm kültürlerde polen sezonunda yüksek ateş yada astım sorunu yaşayanların bir çay kaşığı polen ve bir çorba kaşığı balı birlikte düzenli olarak her gün tüketmesi durumunda bundan kurtulacakları ya da çok çok az karşılaşacakları belirtilmektedir.

Polen

Antik Mısır'da, "Hayat veren toz" olarak anılan ve çoğumuz tarafından "alerjik" bir unsur olarak bilinen polenin insan sağlığı açısından da ne kadar önemli bir besin olduğunu yeteri kadar biliyor muyuz ? Gerçekte yavru arıların temel besini olan arı poleninin insan vücudunun ihtiyaç duyduğu minerallerin neredeyse tamamını taşıdığını, dünyada en fazla farklı mineral içeren gıda olduğunu, dünyadaki en değerli 10 besinden birisi olduğunu ve 1gr polenin dahi piyasalarda satılan konsantre vitaminler kadar B ve C vitamini içerdiğinin ne kadar farkındayız. 

Polen Nedir

Polen birçok yerli ve yabancı kaynakta 'tabiatın en doğal yiyeceğidir' şeklinde tasvir edilir. İnsanların tüketmiş olduğu polen hemen tüm kutsal kitaplarda, antik Çin ve Mısır uygarlıklarının yazılarında bahsedilmektedir. Hipocrates, Pliny the Elder ve Pythagoras gibi geçmişin modern sağlıkçıları poleni geleneksel sağlık uygulamalarında yoğun olarak kullanmışlardır.

Özellikle son 40-50 yılda, teknolojinin de gelişmesine paralel olarak Polen üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar artmıştır. Birçok ilaç ve kozmetik ürününde polenin hammadde olarak kullanıldığı görülmektedir. Kliniksel testlere göre yenerek alınan polenin mideden direk olarak kana karıştığı anlaşılmıştır. Alınan polenin 2 saat içinde kana karıştığı , sindirim  sistemine karıştığı ve boşaltım sistemine girdiği anlaşılmıştır

Polenin içeriği

Yer yüzünde bilinen en kapsamlı (içeriği en zengin) besin polendir. Bir insanın sadece polen yiyerek hayatta kalması mümkün olması içeriğindeki bu zenginlikten gelir. İçeriğindeki %25 bütün protein en az 18 amino asiti ihtiva eder. Buna ek olarak arı poleni bir düzine vitamini, 28 minerali (bu mineraller insan vucudundaki tüm mineralleri kapsar), 11 enzim ya da co-enzimi, 14 faydalı yağ asidini, 11 karbonhidratı içerir ve kalori olarak ta oldukça düşüktür. Vitaminlere baktığımızda başta B vitamini olmak üzere C,D ve E vitaminleri açısından çok zengindir. Beta-karoten, kalsiyum, magnezyum, selenyum, nukleik acitler, lesitin, sistein içeren polen, bilimsel olarak ta bağışıklık sistemini güçlendiren, radyasyon etkisini ve kimyasal toksinlerin (her ikisi de bağışıklık sisteminin en başlıca düşmanlarıdır) etkilerini düşüren bir besin olduğu ispatlanmıştır. Bununla birlikte tüm insan vücudu için çok önemli bir düzenleyicidir.

Polen nasıl ve ne kadar kullanılmalı

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki tüketeceğimiz polenin doğal olması ve mümkünse yüksek rakımlı bölgelerden, havası temiz, yerleşim birimi olmayan yerlerden üretilmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Bununla birlikte yaş polen (arıdan alındığından tüketime kadar buzdolabında saklanan) tercih etmek daha doğru olacaktır.
Yetişkinler günde 1/8 ile 1/4 çay kaşığı alacak şekilde kullanıma başlamalıdır. Bu kullanım her gün biraz daha arttırılmalı ve 7-8 gün içerisinde 1-2 çay kaşığı poleni günde 1-3 defa yiyecek şekilde düzenli olarak tüketmeye devam etmelidir. Az miktarda polenle başlamak tamamen allerji durumunu anlamak içindir. 

Polen direk olarak yenebilir, bal ile ya da başka bir besinle (pişmemesi gerekli) karıştırılabilir ya da en güzeli (özellikle yaş polen) normal suda karıştırılarak içilmelidir. Arı poleni kesinlikle pişirilmemelidir.

Polenin Faydaları

Polenin faydalarına baktığımızda ise oldukça geniş bir alanda etkili olduğu görülmekle birlikte temelde insan vücudunu dinçleştirmesi, organların ve salgı bezlerini kuvvetlendirmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, üremeyi arttırması, boşaltım sistemini düzenlemesi ve prostatı engellemesi ve insan cildini beslemesi ön plana çıkar. Ayrıca bir çok eski kaynak polenin ömrü uzattığını belirtmektedir. Özellikle insan vücudu tarafından hızlı emilen, çok önemli bir enerji kaynağı olması nedeni ile Antik Yunan'dan itibaren bir çok başarılı olimpiyat atleti poleni kullanmıştır ve günümüzde de bir çok atlet polen kullanmayı tercih etmektedir.

Kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda özellikle bağışıklık sistemlerinin güçlendiği, kanlarındaki al ve ak yuvarların sayılarının yükseldiği ve genel itibari ile kendilerini iyi ve daha dinamik hissettikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Mide bulantısına karşı iyi geldiği, iştahsızlığı ortadan kaldırdığı, uyku düzensizliğine karşı iyi geldiği araştırma sonuçlarında belirtilmiştir. Bir kadın için günlük polen dozajı ise her defasında 2 çay kaşığı olacak şekilde günde 3 defa alınmasıdır.
Erkeklerde ise yine zindelik verdiği, üremeyi arttırdığı, prostatı önlediği en öne çıkan faydalarıdır. Özellikle yoğun ve stres altında çalışan bireylerin düzenli olarak polen tüketmeleri onları zihinsel ve bedensel olarak daha dirençli hale getirecektir.
Günümüzde yaşlılarda görülen en önemli sorunlardan birisi olan beslenme sorunları yada e enzimlerle yetersiz beslenme (malnütrisyon) yaygınlık açısından tahminlerin çok üstündedir.Bu nedenle yaşlı yakınlarımızın  mineral,vitamin ve enzimlerle çok zengin olan Polen tüketmelerinde büyük fayda vardır.

Çocuklarda Polen

Arı poleni diğer yazılarımızda detaylı belirttiğimiz üzere yeryüzündeki en değerli besinlerden birisidir. Hemen her yaşta kullanılabilen ve çok geniş bir alanda etkili olan polen çocuklar için nasıl bir katkı sağlar ya da çocuklar polen kullanabilir mi ?

Özellikle aileler çocukları için daha hassas olmakla birlikte, pek bilinmedik gıdaları verme konusunda tereddüt yaşarlar. Polenin şu ana kadarki kullanımlarında belirtilen tek unsur alerjidir. Bu allerji yetişkinlerde olabileceği gibi çocuklarda da olabilir. Bunu anlamak için yapılması gereken bir polen tanesinin yenmesi, daha sonra her gün bu miktarı yavaş yavaş arttırarak günde 1-2 çay kaşığı yiyebilecek duruma gelmektir. Eğer bir alerji durumu var ise büyük olasılıkla tek bir polen tanesinde dahi bu anlaşılabilecektir.

Eğer alerjik bir durum yok ise polen çocuklar tarafından güvenle tüketilebilir. İçeriğinin kapsamlı ve konsantre olması nedeni ile günde 2-3 çay kaşığı vermek yeterli olacaktır. Peki çocuklar neden polen kullanmalı.

⦁    Polen zihni açar ve uyanık tutar.
⦁    Uykuyu düzenler
⦁    Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklarla mücadele eder
⦁    Enerji verir, özellikle okul çağındaki çocukları daha dinç bir hale getirir
⦁    Gündelik besinler ile alınamayan çok sayıdaki vitamin, mineral ve diğer besinler polen tarafından sağlanarak vücut dengesinin korunmasına yardımcı olur..
⦁    İştah düzenleyicidir ve iştahsızlığı yok eder.

Polenin tadı bir çok çocuk tarafından hoş karşılanmadığı için, su ile karıştırılarak içirilmesi, bal yada diğer gıdalar ile karıştırılarak verilmesi daha uygun olacaktır. Çocuklara ne zaman polen verilir ? Çocuklar ve yetişkinler için genel olarak bir zamanlama belirtilmemekle birlikte özellikle, ilkbahar, sonbahar ve kış dönemlerinde kullanımı yaygındır. Burada dikkat edilmesi gereken her gün belli miktarda (1-5 çay kaşığı) ve düzenli olarak tüketilmesi gerektiğidir.

Bu doğal besinin bilinçli tüketimi ve doğru kullanımı daha sağlıklı bireylerin yetişmesine önemli katkı sağlayacaktır. Her ne kadar ülkemizde henüz bu fark edilmemiş olsa dahi, yurt dışında Polenin yaygın kullanımlarını görmek mümkündür.

Eğer Polenin en temel 10 faydasını kısada belirtecek olursak şöyle sıralayabiliriz; 

- Enerji verici : Arı poleni komple sindirilen ve vücut tarafından tamamen eritilen önemli bir enerji verici besindir. Bu nedenle bir çok atlet ve sporcu doğal enerji kaynağı olarak arı poleni tüketir. Bu eski Yunan'a kadar uzanan bir alışkanlıktır. 
- Cilt sağlığı : Özellikle içeriğindeki amino asitler ve vitaminler cildin yenilenmesine ve güzel görünümüne önemli etki eder. Bununla birlikte egzama ve sedef hastalığına karşı önemli etkiye sahiptir. Cilt sağlığına yönelik bir çok ilaç ve krem poleni ham madde olarak kullanmaktadır.
- Solunum Sistemi Enfeksiyonları ve Astım : İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde özellikle astım hastalığına karşı akciğer üzerindeki dokulara etki etmektedir. 
- Alerji Önleyici : Polen her ne kadar allerjik bir besin olarak bilinse de, özellikle solunum yolu rahatsızlıklarına karşı bilinen en güçlü doğal besindir. Bu özelliği ile birlikte bilinen alerjilerin çok önemli bir kısmına karşı etken bir maddedir. 
- Sindirim Sistemi : Polen kolay sindirilen ve neredeyse tamamı vücut tarafından kolayca tüketilen bir besin olmakla birlikte, sindirim sistemini düzenleyici ve diğer yediğimiz besinlerinde vücut tarafından sindirimini kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu özellik içeriğindeki enzimlerin bir kazanımıdır. 
- Bağışıklık Sistemini Güçlendirici : Polenin bilinen en önemli faydalarından birisi içerdiği doğal antibiyotik ve antioxidanlar sayesinde virüslere karşı dayanımı arttırması ve hücreleri koruyarak sağlıklı hale getirmesidir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların en fazla tercih nedeni bu özelliğidir. 
- Bağımlılıkla Mücadele : Arı poleni özellikle yurtdışında bağımlılıkla mücadelede yoğun kullanıma sahiptir. Bunda hem iyileştirici ve onarıcı etkisi hem de bağımlılıklara karşı isteği azaltıcı etkisi etkendir. 
- Prostat Önleyici :  Özellikle yetişkinlerin ve yaşlıların polen kullanımını en fazla tercih etme nedeni prostata karşı olan bilinen faydasıdır. 
- Kan Basıncı Düzenleyici: Antioxidan ve bioflavanoidler sayesinde damarların genleşmesini düzenleyen polen kan dolaşımının daha sağlıklı ve düzenli hale gelmesine yardımcı olur. Hem bu özelliği hem içeriğindeki diğer maddeler ile kalp hastalıklarının, kalp krizlerinin ve kan basıncı problemlerinin önemli oranda azalmasına etkendir.
- Doğum ve Cinsellik : Polen özellikle yumurtalıkların fonksiyonlarının restorasyonu, hormonel etkileri ve enerji verici özelliği ile üreme ve cinsel konularda yoğun kullanıma sahip bir besindir. 
Belirttiğimiz tüm arı poleninin faydaları aynı şekilde Perga’nın faydaları olarak ta geçerlidir. Ancak sürekli belirttiğimiz üzere polen kullanımı bilinçli olmalı, gerektiğinde doktora danışılmalı, polen allerjisi olmadığından emin olunmalı ve güvenilir yerden gerçek, saf ve iyi muhafaza edilmiş kaliteli polen alınmalıdır. 

Kimler Polen Kullanmalı ?

Polen kullanmanın gerekliliği oldukça fazladır, Özellikle büyüme çağındaki çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri, her yaştaki insanın bağışıklık sistemini güçlendirmesi, zinde olması ve hastalıklarla (özellikle astım ve sindirim sistemi rahatsızlıkları) mücadele etmesi ve kilo ile mücadele için kullanılır. Allerji durumu yok ise her yaşta düzenli olarak tüketilmesi en doğrusudur. Bayanlar özellikle cilt sağlığı ve cilt güzelliği için polen kullanımını tercih etmekle birlikte, bir çok cilt bakım ürününün üretiminde polen kullanılmaktadır.

Kimler Polen Kullanamaz?

⦁    Rahmi uyarıcı etkileri nedeniyle hamile olanlar polen kullanmamalıdır.
⦁    Emziren annelerin polen kullanması önerilmez.
⦁    Kanıtlanmamış olsa dahi Bebeklerin (3 yaşından küçük) polen kullanması önerilmez.
⦁    Polen alerji si olanların polen kullanması önerilmez.

Polenin Yan Etkileri Nedir?

⦁    Vücutta kaşıntı ve kabarıklıklar
⦁    Nefes almada zorluk
⦁    Baş ağrısı, sersemleme ve ateş
⦁    Gözden yaş gelme ve hapşırma
Polen alerjisi ne karşı, ilk kullanımda sadece bir küçük polen taneciğini emerek başlamak ve bir kaç saat sonra bunu 2 ve daha sonra 3,4 .. yaparak vücut tepkisi anlaşılabilir. Konsantre özelliği nedeni ile günde 12 çay kaşığından fazla tüketilmemelidir.

Polen alerji si nasıl anlaşılır?

Polenlerin doğanın dengesinin korunması, bitkilerin varlığının ve dolayısıyla canlı varlılığının devamı için en önemli faktör olduğunu ve arıların polenleri bitkiden bitkiye taşıyarak döllenmeyi sağlayan kutsal bir görevi icra ettiğini hepimiz biliyoruz. Ancak, aynı zamanda arıların kendi yavruları için asıl besin olan poleni kovanlara taşıyarak, bitki özleri ve nektarları ile özümseyip arı poleni ve Perga yı ürettiğini ve bunun insan sağlığı için de çok değerli bir süper besin olduğunu pek azımız biliyoruz. Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere polenin faydaları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. İçeriğindeki mineraller insan varlığı için gerekli tüm mineralleri içermekte, zengin vitamin, protein, yağ türleri karbon hidratları içerir. Bu polenin hem büyüme çağındaki çocukların gelişimini desteklemesi, hem hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirme ve hem de enerji vererek insanı daha dinç ve dayanıklı hale getirmesi açısından Poleni öne çıkartır. Tabi ki herkes Polen tüketebilir mi ya da Polen nasıl tüketilir bir de ona bakalım.

Polen bazı insanlarda alerji yapabilir bilindiği üzere. Eczanelerde polen alerjisini test edecek haplar olmakla birlikte alerji testleri ile de bu anlaşılabilir. Ama elinizde arı poleni var ve yemek istiyorsunuz ama bilmiyorsunuz alerji yapar mı yapmaz mı?

Bunu anlamak için;

- Bir tane arı poleni tanesini dilinize alınız.
- Bunun dilinizin üzerinde tamamen çözülmesini bekleyiniz. Zaten hızlı bir şekilde kana karışacaktır.
- Eğer bir terslik görmezseniz bir parça daha poleni aynı şekilde alıp dozajı arttırabilirsiniz.
- İkinci ve üçüncü gün dozajı biraz daha arttırarak 1 çay kaşığı poleni yiyebilirsiniz. Eğer alerji belirtileri oluşmamışsa normal olarak poleni tüketebilirsiniz.


Polen alerjisinin belirtileri nedir ?

Polen alerjisi genellikle vücutta kaşıntı, deride kızarıklıklar , döküntüler, göz çevresinde ve yüzde kızarıklıklar olarak kendisini gösterir. Bazı durumlarda ise kısa nefes almaya neden olabilir. Eğer polen alerjiniz var ancak önemli bir sorun yaratmıyor ise ve alerjiye neden olan dozajı biliyor iseniz bu durumda bu dozajı belirli aralıklarla yavaş  yavaş arttırarak kendinizi polen alerjisinden kurtarabilirsiniz. Ancak bunun tüm polen alerjilerinde olumlu sonuç verdiği henüz ispatlanmış değildir. 
Bununla birlikte polen tüketirken nelere dikkat etmek gerekir bunu iyi bilmeliyiz. Özellikle herhangi bir hastalıkla ilgili tedavi gören kimselerin doktor tavsiyesine başvurmaları faydalı olacaktır. Çünkü özellikle warfarin gibi kan sulandırıcı (inceltici) ilaçlarla alınması kanamayı arttırabilir.


Peki hamile olan birisi polen kullanabilir mi ? Bu sorunun yanıtı HAYIR olmakla birlikte emziren annelerinde polen kullanması doğru değildir.

Bunun dışında çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların polen kullanması oldukça sağlıklıdır. Ancak sürekli belirttiğimiz üzere piyasadaki yapay ve aşırı kurutulmuş polenlerden kaçınınız. En doğrusu ve iyisi yüksek kesimlerden elde edilmiş, farklı çiçek türlerinin polenlerini ihtiva eden ve renkçe zengin taze (yaş) polen tercih edilmesini önermekteyiz.

Polen Nasıl Kullanılır ?

Arılardan özenle aldığımız ve size ulaştırana kadar özenle koruduğumuz polen için ilk olarak yapılması gereken onu iyi muhafaza etmektir. Özellikle kurutulmamış, yaş (taze) polen ve Perganın (arı ekmeği) buzdolabında ya da uzun süreli muhafaza edilmesi gerekiyor ise derin dondurucuda tutulması gerekir. Bu polenin tazeliğini ve besin değerini koruması
için son derece önemlidir. Piyasada satılan polenlerin neredeyse tamamı önemli oranda kurutulmuş olduğu için (fırınlanmış) kapalı, karanlık bir ortamda nem ve hava almayacak şekilde muhafaza edilmesini öneriyoruz. Biz doğal olarak her zaman taze polen veya Perga'nın tercih edilmesini önermekteyiz. Kısa süreli kullanımlarda ise kapalı ve kuru bir ortamda tutulabilir.


Özenle sakladığımız poleni düzenli olarak, günde 1 ya da en fazla 2 tatlı kaşığı kadar tüketmek en uygun olanıdır. Bu polen vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri büyük oranda sağlayacak, enerji verecek ve sizi zinde tutmaya yetecektir. Düzenli polen kullanımı tüketimi özellikle kış aylarında bünyenizin daha dirençli olmasını sağlayarak hastalıklardan korunmanıza destek olacaktır. Polen farklı şekillerde tüketilebilir, tadındaki farklı ve pek alışık olmadığımız aroma bazıları tarafından çok lezzetli bulunur ve bir tatlı kaşığı polen direk yenir. Bazılarımız ise bu tadı biraz farklı bulduğumuz için poleni ılık (normal sıcaklıktaki içme suyu) suda karıştırarak ve eriterek içmeyi tercih eder. Özellikle taze polenin suda karıştırılarak eritilmesi daha kolaydır ve kana karışması hızlı olur. Aslında poleni nasıl yememiz gerektiği polenin türüne direk olarak bağlıdır.


Gelelim polen nasıl yenir ?

Piyasada bulunan ve genelde fazlaca kurutulmuş polenlerin suda çözülmesi pek kolay olmayacaktır. Dolayısı ile kurutulmuş polenlerin en güzel tüketim şekli onu direk olarak yemektir. Elinizdeki arı poleni Perga ise bu durumda günde 1 yada 2 tane Perga yemek en kolay ve güzel olanıdır.

Eğer elinizdeki polen Perga (arı ekmeği - bee bread) ya da yaş (taze) polen ise daha güzel bir önerimiz olacaktır. Tamamen karışım miktarını siz kendi ağız tadınıza göre belirleyebilirsiniz. Bir miktar Perga'yı yada taze poleni kaşığın arkası ile bir kabın içerisinde iyice ezin. Daha sonra içerisine dilediğiniz kadar bal karıştırın. (Bu bal sıyırma diye tabir ettiğimiz içinde mum olan bal olursa daha iyi olur) . Eğer mevcut ise buzlukta donduracağınız saf Propolisten bir parçayı bu karışımın içerisine bir bıçak yardımı ile kazıyın. İyice karıştırdığınız bu özel karışımın içerisine az miktarda tarçın ve zencefil ekleyin. Tarcın ve zencefili her eklediğinizde tadını kontrol edip miktarını ayarlayabilirsiniz. Artık elinizde piyasada dahi bu kadar iyisini bulmanızın pek mümkün olmadığı harika bir gıda var. Bu karışım sizi ve çocuğunuzu hastalıklara karşı koruyacak ve vücut direncini arttıracaktır. Bu karışımı buzdolabında tutmanızı ve günde 1 tatlı kaşığı kadar düzenli olarak yemenizi öneririz.

Bu tavsiye ettiklerimiz normal kullanım şekli ancak sıcak olmayacak her türlü gıda ile karıştırıp dilediğiniz şekilde poleni tüketmeniz mümkün. Bir çok ülkede polen tanecikleri hap şeklindeki kapsüllerin içerisinde satılır ve hap içer gibi ağız yolu ile alınır. Önemli olan doğru ve kaliteli polene ulaşmanız ve bunu düzenli olarak tüketmenizdir.


Polen ne kadar kullanılmalı ?

Polenin kullanım nedenine ve yaşa bağlı olarak değişir. Aslında allerji durumu söz konusu olmadığı sürece kullanım miktarını kişi kendisi ayarlayabilir. Ancak doğal olarak pahalı bir gıda olması, öğün tamamlamak için yenebilir nitelikte olmaması, içeriğinin çok konstantre ve zengin olması nedeni ile kullanım miktarı kısıtlanmalıdır.

Yetişkin bir kişinin hastalıklardan korunmak, sağlıklı ve zinde olmak için tüketmesi gereken polen miktarı 2 çay kaşığı ile 5 çay kaşığı arasındadır. Yapılan araştırmalar bir kişinin günde 15 çay kaşığı polenden fazla tüketmemesi gerektiğini söyler.
Miktarı kadar polenin kullanım sıklığı ve süresi önemlidir. İdealde, polenin düzenli olarak her gün kullanılması bir süre kısıtlaması olmadan mümkündür ve idealdir. Çocukların ise yaşlarına göre 1 çay kaşığı ile 4-5 çay kaşığına kadar tüketmeleri en uygun kullanım miktarı olmakla beraber, belirttiğimiz üzere bunun düzenli olması oldukça önemli ve faydalıdır.